Wolsztyn – Rower z kołami Hoene Wrońskiego


[wp_ad_camp_1]

W miniony czwartek (25.09.2014 r. ) gościł w Wolsztynie dr Józef Okulewicz z Politechniki Warszawskiej. Zaprezentował uczniom Gimnazjum nr 1 projekt swojego roweru, opartego na pomyśle kół, wolsztyńskiego wynalazcy matematyka i filozofa Józefa Marii Hoene Wrońskiego.
Dr Józef Okulewicz przebywał w Wolsztynie już w ubiegłym roku kiedy to w dniu 30 września odbyły się powiatowe obchody 160 rocznicy śmierci Józefa Marii Hoene – Wrońskiego. Wtedy w teorii omawiał to genialne rozwiązanie.
Tym razem, dr Okulewicz przybliżył uczniom zasadę działania koła Hoene Wrońskiego oraz umożliwił sprawdzenie w praktyce jakie zalety niesie ze sobą pomysł sprzed ponad 160 lat.
Więcej na temat koła Wrońskiego i jego zastosowania w prototypie roweru, można przeczytać w publikacjach autora na stronie spedycje.pl. Zachęcamy do lektury oraz do obejrzenia czwartkowej prezentacji.

[wp_ad_camp_1]

1 Comment

  1. Artur

    W ubiegłym roku podczas konferencji, którą zorganizowaliśmy w wolstyńskim liceum z okazji 160 rocznicy śmierci Józefa Marii Hoene –Wrońskiego, doktor Józef Okulewicz obiecał mi, że za rok przyjedzie ze skonstruowanym przez siebie rowerem „na bazie koła Wrońskiego”. Dodam tylko, że na konferencji dr Okulewicz miał wykład m.in. na temat ogromnych możliwości jakie to koło posiada. 25 września obietnica stała się faktem. Mieliśmy mało czasu, ale dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Gimnazjum nr 1 w Wolsztynie – Lucyny Bobińskiej w ciągu kilku godzin przygotowaliśmy grunt pod prezentację i konferencję prasową. Gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję do zmierzenia się z postacią Hoene – Wrońskiego poprzez rower dr Okulewicza. Dzisiaj wykładowca Politechniki Warszawskiej ze swoim rowerem jest już na targach w Łodzi, a my jesteśmy umówieni w Wolsztynie na kolejne spotkania z mieszkańcami naszego Powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Log in